Firana, zasłona, a może roleta rzymska?

18 listopada, 2020

Nie od dziś wiadomo, że osłony okienne mogą spełniać wiele funkcji. Współcześnie ich rolą jest nie tylko ochrona przed słońcem, ale także zapewnienie mieszkańcom poczucia intymności i prywatności we własnym mieszkaniu. Dzięki ogromnemu wyborowi tkanin oraz różnorodności materiałów na rynku mogą one stanowić świetną ozdobę dla całego mieszkania. Dobrze dobrane produkty podkreślają klimat lub, w zależności od indywidualnych preferencji, stanowią neutralną bazę dla reszty wyposażenia. Zależnie od wybranego materiału osłony mogą być bardziej kryjące- dla osób ceniących maksymalne zaciemnienie lub delikatnie przysłaniające- dla osób ceniących dostęp do dużej ilości światła.

Firanki występują w wielu rozmiarach- wybierane są zarówno te zasłaniające całe okno, jak i te kryjące je w pewnej części. Najczęściej wybieranymi firankami są te w jasnych odcieniach-szczególnie białe oraz odcienie ecru. Zależnie od efektu, jaki chcemy osiągnąć, do produkcji firan wybierane są materiały o właściwościach sprawiających, że są one bardziej „lejące” lub te sztywniejsze. Najczęściej stosowane są żakard i woal.

Zasłony charakteryzują się najczęściej większym kryciem niż w przypadku firan. Spowodowane jest to głównie przez fakt, że do ich produkcji wybierane są materiały cięższe, grubsze oraz niejednokrotnie ciemniejsze. O tyle, o ile firanka na co dzień jest rzadko przesuwana, tak zasłonami operujemy dużo częściej chcąc uchronić się przez słońcem bądź w znacznym stopniu zaciemnić pomieszczenie.

Rolety rzymskie łączą w sobie komfort klasycznych rolet w kasecie z elegancją zasłon i firan. Ich zdecydowaną zaletą jest możliwość sterowania za pomocą łańcuszka bez konieczności szarpania za materiał- jak to się odbywa w przypadku firan bądź zasłon. Materiał w rolecie rzymskiej podczas podnoszenia zwija się na równych wymiarów, poziome fałdy. Mechanizm samoblokujący daje możliwość przysłonięcia wybranej części okna. Rolety rzymskie występują też w opcji z napędem elektrycznym, co jest nowoczesnym rozwiązaniem usprawniającym codzienne użytkowanie. Zdecydowaną zaletą rolet rzymskich jest sposób ich montażu, który może odbywać się na wielu płaszczyznach. Rolety rzymskie mogą być montowane zarówno do ramy skrzydła okiennego, do ściany, do wnęki okiennej, jak i do sufitu.

Ciekawym rozwiązaniem są tzw. rolety rzymskie w systemie DUO. Są one połączeniem dwóch materiałów-najczęściej jednego jasnego, delikatnego, mocno przepuszczającego słońce, z drugim-ciemnym, grubszym, mocniej przysłaniającym okno. Jest to jak gdyby połączenie delikatnej firanki z mocnym akcentem zasłony. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, a w dodatku pozwala na lepsze dostosowanie osłony do zmieniającej się pogody lub stworzenia odpowiedniego klimatu w domu.

Choć wydaje się, że użytkowanie, a w szczególności utrzymanie w czystości, rolet rzymskich jest dużo bardziej skomplikowane niż w przypadku prania firan bądź zasłon- obalamy mit-to nie prawda! Kiedy nastąpi konieczność zdjęcia materiału z osprzętu rolety np. do prania, wystarczy wyjąć z niego szprosy po boku rolety, odczepić linkę biegnącą od strony okiennej oraz oddzielić roletę z rzepów w jej górnej części.